Ahşap Ambalaj


  Ahşap ambalaj ürünlerin korunması, dayanıklılığın sağlanması, taşınması, tüketicinin dikkatini çekmesi için kullanılır. çeşitli    materyallerden yapılan ürünün tamamlayıcısı olan ve aynı zamanda ürünün üretim alanından, tüketiciye ulaşıncaya kadar depolama ve dağıtım zincirindeki olası hatalardan korunmasını sağlayan, ürünü bir arada tutan ve içerdiği ürünle ilgili tamamlayıcı malzemelerin de bir arada tutulabilmesini sağlayan unsurlardır.


Günümüz koşullarında her ürün kendi kendini satabilme özellikleriyle donatılmış olmalıdır. Ürünü koruyan ve müşteriye sunan ambalaj bu nedenle günümüzde büyük önem kazanmıştır. Ambalaj, ürünün giysisi gibidir. Ürünün piyasada tutunabilmesi doğru ve etkili bir ambalaj malzemesinin seçimine bağlı olduğu kadar, ambalajın tasarımına da bağlıdır. Ürünün yapısına uygun seçilen renklerle, uyumlu yazı ve biçimlerle tasarlanmış, çekici, güzel görünümlü bir ambalaj, tüketiciyi olumlu yönden etkiler.


Çağımızda reklam piyasasındaki rekabet ve hareketlilikte ambalaj tasarımı, ve ambalajın önemi tartışılmaz. Grafik tasarımın en üç boyutlusu olan ambalajın, çok çeşitli tanımlarını sıralamak mümkündür. Ambalaj, satış yerinde reklam aracıdır. Müsterinizin ilgisini çeker ve kapsadığı mala ilişkin nesnel ve duygusal bilgilenmeyi sağlar. onunla ilgili imaj ve tutumları güçlendirme işlevini yerine getirir.


Ambalajlama üretim ve dağıtımla olan yakın ilişkisi nedeniyle çeşitli üretim alt sektörüyle olduğu kadar işletmecilik, pazarlama ve ambalaj materyali üreten sanayi kollarını da ilgilendiren, geniş kapsamlı bir konu hâline gelmiştir. Bu bakımdan tarımsal üretim, gıda sanayi, imalat sanayi, işletmecilik, iç ve dış pazarlama, ulaştırma, depolama ve ambalaj materyali üretimi açısından, beklenen fayda ve işlevler, buna bağlı olarak ambalajın taşıyacağı özellikler birbirinden farklı olmaktadır. Ambalajdan beklenen işlevleri şöyle açıklayabiliriz:

 

Mikrobiyolojik yönden koruma sağlamalıdır.

Nem ve atmosferik etkiler yönünden koruma sağlamalıdır.

Çarpma, ezilme gibi mekanik etkilerden korumalıdır

Depo içinde kolayca yer değiştirebilme özeliğine sahip olmalıdır.

Taşıt aracına (kara, hava, deniz yolu,demir yolu) kolaylıkla yüklenip boşaltılabilmelidir.

Emniyetli olmalıdır (akma, dökülme, patlama, dağılma yönlerinden).

Göze çarpıcı ve müşterinizi cezbedici bir görünümde olması gerekir.

Depolama sırasında ve satış yeri rafında az yer işgal etmesi, gerekir.

Müşterinize içinde bulunan mal hakkında fikir veren bir görünümde olmalıdır.

Müşterinize içinde bulunan mal hakkında bilgi verici yazılar bulundurmalıdır.

Çekici bir görünümde olmalıdır.

Kullanışlı ve açılır kapanır şekilde olmalıdır

Boşaldıktan sonra yeniden kullanılabilmelidir.

 

 

İSPM 15 STANDARTLARINDA;

 • Çam ve Köknar kereste
 • Ahşap sandık ambalaj
 • Kavak Kontrplak sandık ambalaj
 • Osb sandık ambalaj
 • Özel amaçlı sevkiyat palet ambalaj
 • Ahşap saddle ve destek takozları
 • Genel İhracat Paketleme
 • Hava Kargo paketleme
 • Hassas paketleme
 • Denizaşırı (Seaworthy) paketleme
 • Conteyner yükleme, sabitleme
 • Shrink ambalaj